Category: Felsefe ve Uygulama
Moda Bakımı Zincirleri Kırıyor

Giysilerinizin üzerine bir bardak şarap dökmek için en iyi zaman nedir? Çamaşır makinenize neden tenis toplarını koymak istersiniz? Moda Bakımı uzmanları neden giysilerine votka püskürtür? Son zamanlarda giysilerinizi kıvırdınız mı? Ve manyetik kurutma topları gerçek mi?

Harika bir partiydi ama birisinin sigara yakması nedeniyle dolaptaki herşeyi koklamadan elbisenizi asamıyorsunuz. Giysilerinizin koktukları geçmişlerini unutmalarını istiyorsunuz, öyleyse size ne yardım edebilir? Tek kelimede: votka. Doğal bir bakteri öldürücüsü olan votka giysilerinizi kokudan arındırır. Votka içeren bir sprey şişesi hazırlayın, giysilerin üzerine püskürtün, bir gece bekletin ve sevdiğiniz giysileriniz tekrar taze ve temiz koksun. Dolayısıyla içkinizi sevdiğiniz bluzunuzun veya gömleğinizin üzerine dökerseniz, üzerine biraz daha dökün - kontrollü bir şekilde. Hatta giysilerinizi bir buharlı çamaşır makinesine veya buharlı çamaşır kurutucu içine doldurun ve havalandırma programını kullanın. Sadece kokuları almakla kalmaz, kırışıklıkların çoğunu da giderir.

Parti temasına dönersek, birisi size kazara çarparsa ve bir bardak kırmızı şarabı elbiseniz ve gömleğiniz üzerine dökerse ne yaparsınız? Öncelikle: panik yapmayın. İkinci olarak: hızlı hareket edin. El altında bir şişe beyaz şarap varsa, hemen kırmızı şarap lekesinin üzerine dökün. Beyaz şarap kırmızı şarabı nötralize eder ve lekenin yok olmasını sağlar. Partide beyaz şarap kalmamışsa, biraz sirke bulmaya bakın. Sirke de mi yok? Tuz veya kabartma tozu var mı? Her ikisi de sıvıyı lekeden uzaklaştırır. O da olmazsa, en yakın tuvalet veya mutfak lavabosunu bulun ve lekeyi temiz, ıslak bir bezle kırmızı şarap çıkmayana kadar bastırarak kurutun. Ovalamayın. Ardından, ancak leke tamamen giderildikten sonra, giysiyi bir sonraki çamaşır yıkama grubunuza atın. Lekeyi ütülememeye dikkat edin.

Çamaşırlarınızı ayırın

Benzer parçaları birlikte yıkamak ve lekelere nasıl müdahale edileceğini bilmek çok Moda Bakımı olan bir harekettir. Çamaşırlarınızı kotlar ve ipekliler gibi hassas parçaları diğer giysilerden ayırarak düzenleyin. Ardından renge göre ayırın. Yeni, koyu renk bir giysiniz varsa, renkliler kısmına koyun, yoksa beyazların yanına yerleştirin. Giysinin makinede yıkanabilir olup olmadığını veya elde yıkama (ya da ekstrem durumlarda kuru temizleme) gerektirip gerektirmediğini saptamak için etiketleri kontrol edin. Tüm cepleri kontrol etmeyi unutmayın ve unutulmuş bir kalem yüzünden tüm çamaşırları kullanılmaz hale getirmeyin ya da bir bozuk para ile çamaşır makinesini bozmayın.

Çamaşır makinesini kapatmadan önce iki şeyi aklınızda tutun: 1) renk solmasını azaltmak için, makineye koymadan önce herşeyi ters çevirin. Ve 2) giysilerinizi çamaşır makinesine sıkışık biçimde yerleştirmeyin. Aksi taktirde, giysileriniz temiz çıkmaz.

Kovboy görünümü istiyorsunuz ancak biraz bakımsız mı hissediyorsunuz? O deri kemeri nasıl temizleyeceğinizden emin değil misiniz? En kolay yolu yumuşak, kuru bir fırça veya bezle tozunu almaktır. Lekeler derinin temizlenmesi için özel olarak formüle edilmiş bir ürünle giderilebilir, bunun ardından deride bulunmakta olan doğal yağları yerine koymak için deri yumuşatıcı madde tatbik edilir. Ciddi lekeler mi var? Kemerinizi kuru temizlemeciye götürün.

Giysilerinizi kıvırın

Kurutucu işini bitirdiğinde çoğumuz başka bir şey yapmakla meşgulüzdür, ancak giysilerinizi kurutucudan çıkarmak ve katlamak arasında belirli bir zaman bırakırsanız, giysileriniz kırışacaktır. Hemen katlamadan bunun üstesinden gelmenin bir yolu kuru çamaşırlarınızı hızlıca kıvırmaktır.
Bu işlem onların daha az kırışmasını sağlar. Giysilerin kıvrılması başlangıçtan itibaren giysilerin daha az kırışmasını sağlamanın bir yoludur: kumaş bir miktar sallamayla hazır hale gelir. Giysileriniz yine de kırışırsa, ütüleme yapmadan kırışıklıkları gidermek için buharlı çamaşır yıkama cihazlarını her zaman kullanabilirsiniz.

Biliyor muydunuz?
Hint kamışı ve kuru temizleme


1.

Hint kamışı eskiden kahvaltıda kullanılan birşey olarak bilinirdi, ancak bugünlerde kağıttan zemin kaplamasına ve giysilere kadar herşey için kullanılmaktadır. Bu devasa ot gidilmesi gereken ekolojik, Moda Bakımı yoludur.

2.

Bazı kuru temizleyiciler sert kimyasallar yerine sıvı CO2 tekniklerini veya “ıslak temizlemeyi” kullanırlar. Bu giysileriniz için daha iyidir ve çevre için daha iyidir.

3.

Bir leke çıkarmanız gerekmedikçe, haftada veya ayda bir değil her mevsim elbiselerinizi kuru temizleyin.

4.

Mevsim dışı elbizelerinizi hava almayan torbalarda saklamak ömürlerini beş yıl kadar uzatır.

5.

Gömleklerinizi kuru temizlemeciye göndermek yerine evde yıkamak ve elde ütülemek ömürlerini iki yıl kadar uzatır.

Buharın sert kimyasalların kullanımını nasıl azalttığını ve kuru temizlemeye harcadığınız paralardan nasıl tasarruf etmenizi sağladığını öğrenin.

Buharın giysilerinizi tekrar giyilmek üzere nasıl hızlı ve narin bir şekilde hazırladığını öğrenin.

Buharlı çamaşır cihazlarının gardrobunuzun yenilenmesine ve ferahlatılmasına nasıl yardımcı olduklarını öğrenin.

Daha fazlasını öğrenin

İpuçları:
Kurutma topları çamaşırınızı hızlandırmak
ve kabartmak için harikadır. Bazı
ipuçları ve püf noktaları şunlardır:

1. Tenis topları İyi bir kabartmadan faydalanabilecek herhangi bir şeyi kuruturken çamaşıra birkaç tane tenis topu ilave edin. Kurutucuya iki veya üç tane tenis topu koymak çamaşırın daha hızlı kurumasına da yardımcı olur. Topların ısıya dayanabileceklerinden ve neon boyanın çamaşıra geçmeyeceğinden emin olun.
2. İplik topları Yün iplikten tamamen doğal kurutma topları yapılabilir. İplik, binlerce kurutma işlemine dayanabilecek ucuz ve tamamen doğal liflerden oluşan bir kurutma topunu meydana getirir. Bir çekirdek yapın ve sıcak suda yıkayın, ardından çekirdeğin etrafına daha fazla iplik sarın. Yıkayın ve kurutun. Biraz keçelendiğinde, toplar kullanmak için ideal hale gelir.
3. Yapay toplar Bir uyarı: ticari çamaşır topu üreticileri ürünlerinin faydaları hakkında sözde bilimsel açıklamalar yapma konusunda başarılıdırlar. Dikkatli olun. Su moleküllerinin boyutunu en aza indiren manyetik elementler hakkındaki açıklamalara inanmayın (veya benzeri) – tamamı kandırmacadır.

2011-05-29 Yayınlandığı Tarih Felsefe ve Uygulama
Felsefe ve Uygulama
Moda Bakımı

Moda Bakımı sadece “çamaşırı yıkamakla” değil kendini ifade etmekle de ilgilidir. Bu, en iyi yönlerinizi açığa çıkartmanıza yardımcı olabilmesi için giysilerinizi nasıl kullanabileceğinize ilişkin yeni bir felsefedir. Parıldamanızı sağlayan giysiler.

2011-05-15 Yayınlandığı Tarih Felsefe ve Uygulama
 
Bir arkadaşa gönder

Daha fazla arkadaşa gönder

E-postayı gözden geçirin Merhaba, Bunun ilginizi çekebileceğini düşündük

Kapat