Tüketicilerin en çok sorduğu Sorular ve Cevapları

İyi bir şekilde toz almanın yolu nedir?
İyi bir şekilde toz alabilmek için, hava akışı ile partiküller çevresindeki emişin doğru bileşimini sağlayan etkili bir yer başlığına sahip olmanız gerekir. Hava geçirmeyen aerodinamik şekilde tasarlanmış bir boru ve hortum sistemine, süpürgenin içinde hava geçirmez bir sisteme ve yüksek verimli bir motora sahip olmak da önemlidir.

Güç (Watt) nasıl bir rol oynar?
Yüksek güç mutlaka iyi bir performansın göstergesi değildir. Güç, kullanılan elektriğin miktarı ile ilgilidir ve toz alımına bir etkisi yoktur.

Emiş gücü ne anlama gelir?
Emiş gücü, hava basıncı (emme) x hava akışı (saniyede litre) olarak ifade edilir ve birimi watt'tır. Yüksek bir emiş gücü mutlaka iyi bir temizleme özelliğini ifade etmez. İyi bir toz alımı elde etmek için, yüksek emiş gücünün etkili bir yer başlığı ile bir araya getirilmesi gerekir.

HEPA filtrasyonunun avantajı nedir?
Bir HEPA (Yüksek Verimli Partikül Filtresi) filtre, astım ve alerjik belirtilere neden olan ince toz partiküllerini yakalar. HEPA filtrelerinin farklı filtrasyon seviyeleri vardır - filtre numarası büyüdükçe daha fazla partikül filtre edilir. Hiçbir toz partikülünün kaçmaması için HEPA filtre ile birlikte süpürgenin kendisinin de hava geçirmez olması gerekir.

Farklı yer başlıklarına neden ihtiyaç duyarım?
İdeal temizlemeyi elde etmek için, farklı zemin türleri farklı yer başlıkları gerektirir.

Fayans veya ağaç zeminler gibi sert zeminleri temizlerken, en iyi toz alımını sağlamak amacıyla özel bir 'sert zemin' başlığı kullanımı (parke yer başlığı olarak da bilinir) önerilir.

Turbo yer başlıkları, hava tahrikli zemin uçlarıdır ve halının derinliklerine nüfuz eden kirleri çıkarmak için mükemmel bir tercihtir.

Motorlu yer başlıkları, isminden de anlaşılacağı gibi motor tahrikli uçlardır ve halı temizleme için de idealdir.

Birleşik yer başlığı, sert zemini ve halıyı temizlemenizi sağlar.

Tıkanıklık ne anlama gelir?
Toz partikülleri, filtre ya da toz torbasına sıkıştıklarında tıkanıklık oluşur. Çok fazla toz sıkıştığında, filtre ya da toz torbası tıkanır ve temizleme performansı düşer. S-Bag gibi gelişmiş toz torbaları tıkanıklığı minimuma indirir.

Yumuşak tekerlekler neden önemlidir?
Sert tekerlekler ahşap zeminleri çizebilir, bu nedenle sert zeminlerde iz bırakmayacak yumuşak tekerleklerin kullanılması önerilir. Sessiz bir kullanım da sağlar.

Neden arkada iki büyük tekerlek önde ise bir küçük tekerlek kullanılmakta?
Büyük arka tekerlekler elektrikli süpürgenin daha iyi hareket edebilmesini sağlar. Öndeki küçük tekerlek süpürgenin yana kaymadan sizi takip etmesine yardımcı olur. Ayrıca, engeller çevresinde rahatça dolaşmanızı ve uzun havlı halılarda ve kablolar üzerinde kolayca hareket etmenizi sağlar.

Aksesuarlar ne işe yarar?
Elektrikli süpürgelerin çoğu temizliğinize yardımcı olacak 3 tip aksesuar ile birlikte gelir:
1. Yarık zemin ucu: Radyatörler gibi dar alanlar için idealdir.
2. Döşeme yer başlığı: Tekstil ürünleri, mobilya vb. temizleme için idealdir.
3. Yumuşak kıllı fırça: Rafları ve döşemesi olmayan mobilyaları temizlemek için kullanılır.
Aksesuarların yakınınızda olması (tercihen süpürge üstünde) avantajdır.

Kablo uzunluğu neden önemlidir?
Daha az sıklıkla prize takıp çıkarma gerektireceğinden, daha uzun bir kablo daha kullanışlı olur. Temizleme erişim alanını hesaplamak için, genellikle kablo uzunluğuna 3 metre eklersiniz; örneğin 9 metrelik bir kablo ile (hortum ve boruyu de hesaba katarak) 12 metrelik bir erişim alanına sahip olursunuz.

Filtreleri temizlemem gerekir mi?
Elektrikli süpürgeler bir egzoz filtresi, bir motor filtresi ve torbasız süpürgelerde ise bir toz haznesi filtresi ile birlikte gelir. Süpürme işleminden en iyi performansı alabilmek için bu filtrelerin bakımları yapılmalıdır.

Hangi sıklıkla filtreleri temizlemeli ya da değiştirmeliyim?
Çıkış filtreleri her yıl değiştirilmelidir (ya da filtre tipine göre yıkanmalıdır). Üç tip çıkış filtresi vardır; mikro filtreler, HEPA yıkanmayan filtreler ve HEPA yıkanabilir filtreler. Mikro filtreler ve HEPA yıkanmayan filtreler yıkanamaz ve yenileri ile değiştirilmeleri gerekir. Yıkanabilir HEPA filtreler kullanma kılavuzundaki talimatlara göre yıkanmalıdır.

Torbasız süpürgelerde filtre kirli görünüyorsa veya torbalı süpürgelerde toz torbasının her 5. değişiminde motor filtresi de değiştirilmelidir. Motor filtresi yıkanamaz, bu yüzden daima yenisi ile değiştirilmelidir.

Torbasız bir süpürgeniz varsa, toz haznesinin her 5. boşaltımında ya da filtre kirli görünüyorsa toz haznesi filtresi temizlenmelidir.

Yeni filtrelere ihtiyacınız varsa, Electrolux yetkili bayilerine veya servislerine başvurunuz.


Filtrenin yıkanabilir olduğunu nasıl anlarım?
Electrolux elektrikli süpürgelerindeki yıkanabilir HEPA filtrelerinin çevresinde mavi bir çerçeve vardır. Yıkanmayan filtrelerin çevresinde yeşil bir çerçeve vardır.

Hangi toz torbasını kullanacağımı nasıl belirlerim?
Electrolux, tüm Electrolux elektrikli süpürgelerine uyacak standart toz torbası olan S-Bag'i geliştirmiştir. S-Bag ile, artık model numaralarını ve model kodunu bilmeniz gerekmez, sadece S-Bag logosunu bulmanız yeterlidir. Temizlik ortamınıza bağlı olarak farklı tiplerde S-Bag mevcuttur: S-Bag Anti Alerji, S-Bag Klasik Uzun Süreli Performans, S-Bag Koku Önleyici ve S-Bag Klasik.

Toz torbalarını nereden bulabilirim?
Electrolux yetkili bayilerinden veya servislerinden satın alabilirsiniz. 

Süpürge üstündeki gürültü şekli ne anlama gelir?
Standart bir elektrikli süpürgenin ses seviyesi 78 desibelken, en sessiz olanınki ise normal konuşma düzeyi olan 68 desibeldir. Gürültünün her 3 desibelde iki kat arttığını göz önünde bulundurursak, 68 ile 78 desibel arasında ciddi bir fark vardır! Electrolux kendi elektrikli süpürgelerinin ölçümünü uluslararası standartlara göre yapar.

 
Bir arkadaşa gönder

Daha fazla arkadaşa gönder

E-postayı gözden geçirin Merhaba, Bunun ilginizi çekebileceğini düşündük

Kapat