Çatal-bıçaklar üzerinde pas lekeleri

Son güncelleme zamanı 26.11.2019 14:56

Paslanmaz olmayan 'paslanmaz çelik'

'Paslanmaz çelik' olarak bilinen çelikler pasa karşı çok dirençlidir. Metal, yüzey üzerinde 'oksit katman' adı verilen bir katman oluşturur. Bir bıçağın çizilmesinde olduğu gibi yüzeye zarar verilirse, çevredeki oksijen derhal yeni bir koruyucu katman oluşturacaktır. Bununla birlikte, bazı maddeler koruyucu katmana zarar verebilir ve yeniden oluşmasına izin vermeden ve bu katmanı parçalayabilir. Bunlara tuz, limon, sirke, ketçap ve mayonez gibi güçlü ve asitli yiyecekler dahildir. Asit veya klor içeren bulaşık yıkama deterjanları da koruyucu tabakayı parçalayabilir.

  • Çatal-bıçakları bulaşık makinesi içinde yiyecek atıkları bulaşmış halde bırakmayın. Çatal-bıçakları bulaşık makinesine koymadan önce durulayın veya bulaşık makinesinin hemen çalıştırılması gerekmiyorsa bulaşık makinesinin durulama programını başlatın. Paslanmaz çelik üzerindeki pas bir çelik cilası kullanılarak giderilebilir.

Paslanmaz çelik parçalara sahip tabaklar veya çatal-bıçaklar

Örneğin, paslanmış bir kesme ipli peynir veya yumurta dilimleyiciler. Çatal-bıçak takımı veya diğer paslanmaz çelik aletler meyve asitlerine, asetik asite, laktik asite veya tuza uzunca bir süre maruz bırakılmışsa pas yayılabilir

  • Bu parçaları bulaşık makinesine koymayın.

Sepetler üzerindeki plastik kaplama zarar görmüştür

Bulaşık makinesinde bulunan plastik kaplama çok güçlüdür. Bulaşık makinesi deterjanlarındaki kimyasallara karşı dirençlidir. Bununla birlikte, uzun keskin bıçakların sepete konması nedeniyle oluşan plastik kaplamadaki kesikler ve aşınma nedeniyle mekanik olarak hasar görebilir. Plastik kaplamada bir delik olduğunda sepetlerin metal çerçevesinden pas çıkışı olabilir.

  • Bu sorunu gidermek için sepetleri değiştirin.

Farklı metallerden yapılan su boruları

  • Bulaşık makinesine giden su boruları, galvanizli çelik, bakır ve pirinç gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Farklı metaller birbirleriyle reaksiyona girerek boruların içinde korozyona neden olabilir. Korozyon netice olarak bulaşık makinesine giden suda pas oluşumuna neden olur.
  • Bir tesisatçıya başvurun ve kendisine bulaşık makinesine giden su beslemesini kontrol etmesini isteyin.

Yüzen pas

Bulaşık makinesinde paslanma oluştuğunda , pas yıkama programı sırasında etrafta "dağılır". Bu yüzden adı "yüzen pas"tır. Yüzen pas bulaşık makinesinin herhangi bir yerine yerleşebilir. Bu porselenlerin üzerinde pasa benzeyen kahverengi lekelere neden olabilir. Bu, örneğin, bir tabağa "inen" yüzen pastır.

  • Bulaşık makinesinin parçalarına yerleşmiş olan yüzen pas, sitrik asit tozu veya cihaz temizleyicisi kullanılarak giderilmelidir.
  1. Deterjan gözüne sitrik asit tozu veya makine temizleyicisi koyun ve yoğun programı başlatın.
  2. Program bittiğinde, bulaşık makinesinin kapağını bulaşık makinesinin içi tamamen kuruyana kadar açık bırakın.
  • Tabaklar ve çatal-bıçaklar üzerine yerleşen yüzen pas bir çelik cilası kullanılarak giderilebilir.
Servis Talebi Oluşturun
Servis Talebi Oluşturun

Düzenli ürün eğitimlerine tabi tutulan uzman Electrolux yetkili servis teknisyenlerinden orijinal yedek parçalarla kusursuz onarım hizmetleri alın.

Bakım Ürünleri & Aksesuarlar
Bakım Ürünleri & Aksesuarlar

Ürününüz için gereken aksesuar ve bakım ürünlerini online mağazamızdan kolayca sipariş verin; ürünlerimizden maksimum verim elde ederken ömürlerini de uzatın!