Çamaşır Makinemin kullanım ömrünü nasıl uzatabilirim.

Son güncelleme zamanı 25.01.2024 09:08

Geçerli olduğu ürünler

  • Çamaşır Makinesi
  • Kurutmalı çamaşır makinesi

Çözüm

Çamaşır makinenizde uzun ömürlü olması için bakım öncelikle şarttır.

  • Düzenli Olarak Temizlik yapmak;

Çamaşır makinenizin iç ve dış emizliğini düzenli olarak yapmalısınız.Ön kapı körük contasını, deterjan kutusunu ve iç kazan bölümündeki kirlerin düzenli olarak kontrol ederek kirlerden arındırınız.Bu temizlik işlemleri sonucu olarak cihazınız verimli çalışmasını ve cihazda kötü koku oluşumunu önlemiş olacaksınız.


  • Yıkama işleminde doğru miktarda deterjan kullanmak;

Her yıkama işlemind eçamaşırların özelliğine ve kir oranına göre doğru miktarda deterjan kullanınız.Aşırı deterjan kullanmak çamaşırlarınızda fazladan temizlik yapmayacaktır.Makineniizn performansını düşmesine neden olacaktır. Aksine aşırı deterjan miktarı kullanımında erimeyen deterjan , makine içerisinde kazan ve filtre kısmına tortu kalmasına neden olacaktır. Oluşan bu tortular zaman ile koku oluşmasına ve durulama esnasında koparak çamaşırlarınızın üzerine yapışarak leke oluşmasına neden olacaktır. Makinenizi düzenli olarak deterjan kalıntılarından kurtulması için Kazan Temizleme Tozumuzla ;  • Su giriş musluk bağlantısını soğuk yapınız.

Makinenizin su giriş hortumu sıcak suya bağlantı yapılmasında, makinenizin iç aksamlarına zarar verebilir . Ayrıca sıcak suya musluk bağlantısını yapılmasında, sıcak su çamaşırlarınızın üzerindeki kirlerin çamaşırın üzerine yapışmasına neden olacağından, çamaşırların üzerindeki lekelerin çıkmamasına neden olacaktır.

Yıkama işleminde cihaz suyu yavaş olarak ısıtmasıyla, deterjanın doğru olarak erimesini ve çamaşırların üzerindeki kirlerin kabarmasını yapacaktır.


  • Yıkama için konulaçak yük miktarının doğru konulması

Yıkama işlemi için cihazın konulacak çamaşır miktarını , cihazın max kapasitesi kadar olmasına dikkat etmelisiniz.Aşağıdaki örnek tabloyu kontrol ediniz. Aşırı miktarda çamaşır mikatarı konulması sonucu olarak; çamaşır mamikenizde ses oluşmasına,titreşim yapmasına ve parçaların bir birleri ile vurması sonucu hasar oluşmasına neden olacaktır.

  • Cihazınızı düzenlik olarak kontrol ediniz.

Çamaşır makinenizin kapı körük contası her yıkama işlemi sonrası kontrol ediniz.


Alt tüy toplama filtresi düzenli olareak temizlemelisiniz. 

Deterjan gözünü yuvasından çıakrtark, hazne içerisinde kalan deterjan kalıntılarını temizleyiniz.