Electrolux çamaşır makinenizi nasıl temizleyebilir, bakımını yapabilir ve ömrünü nasıl uzatabilirsiniz?

Son güncelleme zamanı 6.12.2023 10:03

Çamaşır makinenize iyi bakmak zor değildir ve bunu yapmanın size, çamaşırlarınıza, makinenize ve nihayetinde çevreye pek çok faydası vardır.

Düzenli temizlik ve bakım, çamaşır makinenizin performansında büyük fark yaratır. Zamandan, paradan ve enerjiden tasarruf etmenizi sağlar.

Prosedürünüzü doğru şekilde bilmek, arızaları önlemenize ve pahalı onarımları ve zamanından önce değiştirmeyi önlemenize yardımcı olur. Çamaşır makinesinin ömrünü uzatarak daha iyi ve verimli çalışmasını sağlayacak ve çamaşırlarınızın temiz ve taze kalmasına yardımcı olacaktır.

İşte çamaşır makineniz için en iyi temizlik ve bakım rutinlerine ilişkin bazı ipuçları ve kontrol listesi

  • Yıkama işlemine başlamadan önce daima cepleri boşaltın ve tüm yabancı gevşek nesneleri çıkarın.
  • Çamaşır makinenize asla aşırı çamaşır yüklemeyin veya aşırı dozda deterjan koymayın.
  • Kullandıktan sonra kapağını ve deterjan çekmecesini biraz açık bırakın.
  • Kapı contasını düzenli olarak kontrol edin ve temizleyin
  • Tamburun temiz olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin ve ayda bir bakım yıkama işlemi yapın
  • Her iki ayda bir tahliye pompası filtresini temizleyin veya ekranda E20 kodu göründüğünde
  • Her iki ayda bir deterjan çekmecesini temizleyin
  • Her altı ayda bir derinlemesine temizlik yapın ve kireçten arındırın
  • Makinenin dış yüzeyini ara sıra yumuşak sabun ve ılık su ile temizleyin


Aşağıda çamaşır makineniz için farklı temizlik ve bakım rutinlerini nasıl uygulayacağınıza dair daha ayrıntılı bilgiler ve adım adım talimatlar bulacaksınız. Özel modeliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfadaki kullanım kılavuzunuzu indirin.


Kumaşlarınız dışındaki her şeyi çamaşır makinesinden çıkarın

Sıklık : Her kullanımda

Avantajı : İyi performans gösteren bir çamaşır makinesi

Gevşek ve yabancı cisimler çamaşır makinenize zarar verebilir veya tahliye pompasını tıkayabilir. Yeni bir yıkama programına başlamadan önce mutlaka makinenizi kontrol edin.

Talimatlar:

1. Giysileri yıkamadan önce tüm cepleri boşaltın

2. Diğer kumaşlara zarar vermemek için giysiyi makineye koymadan önce fermuarını çekin.

3. Kapı/kapak contasını, giriş hortumu filtresini ve tamburda düğme, bozuk para vb. yabancı cisimler olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin ve çıkarın.

İpuçları : Bebek çorapları gibi küçük giysiler tamburun içine sıkışabilir. Yıkarken bunları yıkama torbalarına koyarak bundan kaçının. Bir çamaşır torbası ve diğer aksesuarları Web Mağazamızdan satın alabilirsiniz.


Çamaşır makinenizin temiz hava aldığından emin olun

Sıklık: Her kullanımdan sonra

Faydası: Hijyenik, bakteri içermeyen bir çamaşır makinesi size temiz çamaşırlar sunar

Çamaşır makinenizin tamburu ve deterjan çekmecesi yüksek nem oranına sahip alanlardır.

Sürekli nem, çamaşırlarınıza bulaşabilecek küf ve kötü kokuya neden olabilir.

Talimatlar:

Çamaşırlarınızın taze kokmasını sağlamak için her yıkamadan sonra makinenizi havalandırın.

Havanın dolaşabilmesi için kapıyı ve deterjan çekmecesini hafifçe açık tutun.


Kapı ve kapak contasına dikkat edin

Sıklık: Her iki ayda bir

Faydası: Lastik contanın arkasında kir, pislik ve bakteriler gelişir. Temiz tuttuğunuzda çamaşır makineniz hijyenik ve taze kalacak ve contası daha uzun süre dayanacaktır.

Düşük sıcaklıklarda düzenli yıkama ve çok fazla deterjan conta üzerinde kir, leke veya yağlı kalıntılara neden olabilir.

Talimatlar:

1. Çamaşır makinenizin kapı contasını kontrol edin. Madeni paralar, düğmeler ve diğer küçük nesneler genellikle buraya düşer; bu nedenle, kayıp hazineleri çıkarmak için parmağınızı düzenli olarak mühür üzerinde gezdirin.

2. Gerektiğinde kapı contasının içini ve dışını temiz ve nemli bir bez kullanarak, conta yüzeyini çizmeden temizleyin.


Tamburun temiz olup olmadığını kontrol edin ve bakım yıkaması yapın

Sıklık: Ayda bir kez

Faydası: Çamaşırlarınızın taze kalmasını sağlar, bakteri ve kokuları uzak tutar.

Düşük sıcaklıklarda çamaşır yıkama konusunda bir iklim kahramanısınız; ayda bir kez sıcaklığı artırmanız gerekiyor. Bakım yıkaması yalnızca tamburu temizlemekle kalmaz, aynı zamanda içinde kötü kokulara ve küf oluşumuna neden olabilecek bakteri oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur.

Makinenizin bakım programı yoksa boş tamburla yüksek sıcaklıkta (90 derece) kısa süreli pamuklu programı çalıştırın.

Bazı modeller, bir simge veya metinle bir temizleme döngüsünün (ortalama 60 döngüden sonra) ne zaman gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtir. Özel modeliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanım kılavuzunuza bakın.

Talimatlar:

1. Tamburdaki tüm nesneleri çıkarın

2. Makinenizde AutoDose varsa bunu devre dışı bırakın.

3. En yüksek sıcaklıkta boş bir pamuklu programını çalıştırın; bazı makinelerde bir bakım programı vardır

Tamburun temiz olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin ve ara sıra yumuşak bir süngerle temizleyin. Yüzeye zarar verebileceği için aşındırıcı paslanmaz çelik temizleyici veya tel yünü ovma süngeri kullanmayın. Temiz, yumuşak bir bezle kurulayın.


Arızayı önlemek için tahliye pompası filtresini temizleyin

Sıklık: Her iki ayda bir

Faydası : Çamaşır makinesinin en iyi performansı göstermesini sağlar

Makinenizde harici tahliye filtresi varsa, cihazınızın arızalanmasını önlemek için veya ekranda E20 kodu göründüğünde iki ayda bir temizleyin.

Talimatlar:

Makineyi ana prizden ayırın. UYARI: Makine çalışırken asla filtreyi çıkarmayın. Su sıcaksa pompayı temizlemeyin, su soğuyana kadar bekleyin.

1. Kapağı açın ve çıkarın

Tahliye filtresinin altına sığ bir kase yerleştirin

Filtreyi saat yönünün tersine 180 derece sola çevirin, ancak filtreyi çıkarmayın, suyun kaseyi doldurmasına izin verin. Kase dolduğunda filtreyi kapatın ve kaseyi boşaltın. Daha sonra su kalmayana kadar gerektiği kadar tekrarlayın.

Filtreyi çıkarın ve tüm tüyleri veya nesneleri temizleyin ve filtreyi akan musluk altında temizleyin.

Filtreyi geri koyun ve saat yönünde çevirin. Sızıntıları önlemek için filtreyi doğru şekilde sıktığınızdan emin olun. Tahliye kapağını kapatın.

Drenaj pompası filtresi modelden modele biraz farklı görünebilir. Tahliye pompanızı doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak için lütfen makinenizin kullanım kılavuzunun “Bakım ve temizlik” bölümüne bakın veya kullanım kılavuzunuzu buradan indirin.


Deterjan çekmecesini temizleyin

Sıklık: Her iki ayda bir

Faydası: Deterjan birikmesini önlemek, deterjanın makineye alınmasını sağlar ve çamaşırlarınızın taze kokmasını sağlar. Her yeni dozun makineye sorunsuz bir şekilde akması için deterjan kalıntılarını çekmeceden çıkarın

Çekmecenin içinde ve çevresinde oluşabilecek kurumuş deterjan kalıntılarını ve küf oluşumunu önlemek için deterjan çekmecesini temizleyin. Aksi takdirde tıkanmalara neden olabilir ve deterjanın tambura doğru şekilde akmasını engelleyebilir.

AutoDose modellerinde deterjan çekmecesinin veya haznelerin nasıl çıkarılacağı ve temizleneceğine ilişkin ayrıntılı talimatlar da dahil olmak üzere spesifik modeliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanım kılavuzunuza bakın. Bu sayfadan indirilebilir.

Talimatlar:

1. Çekmeceyi çıkarın; bu işlem genellikle çekmeceyi durana kadar ileri doğru hareket ettirerek, bir düğme kilidini serbest bırakarak ve ardından çekmeceyi tamamen dışarı kaydırarak yapılır.

Serbest bırakma mekanizması bazı makinelerde (AutoDose ve Universal Dose makineleri dahil) deterjan çekmecesinin yan tarafında bulunur.

2. Deterjan çekmecesini çıkarırken içini ve altını ılık temiz suyla temizleyin.

(Çekmeceyi temizlemek için deterjan veya ağartıcı kullanmayın). Ayrıca yumuşatıcı kapağını (varsa) çıkardığınızdan ve temizlediğinizden emin olun.

3. Girintiyi temizlemek için küçük bir fırça kullanın. Deterjan çekmecesi açıklığının üst alt kısmına özellikle dikkat edin; burası, dağıtıcıya su sağlayan "duş deliklerinin" bulunduğu yerdir.

4. Deterjan çekmecesini temizledikten sonra, tamburda çamaşır yokken durulama programını çalıştırın.


Kireç çözerek kireç oluşumunu önleyin

Sıklık: Bölgedeki su sertliği yüksek veya orta ise altı ayda bir veya daha sık aralıklarla

Faydası: Optimum performans için çamaşır makinenizi temiz tutun

Kireç ve pas parçacıkları tamburunuzun içine yerleşerek performansı düşürebilir, çamaşırlarınızda leke bırakabilir ve kötü kokulara neden olabilir. Bölgenizdeki su sertliği yüksek veya ortalama ise, tamburu düzenli olarak kireç açısından kontrol edin.

Deterjanınız su yumuşatıcı maddeler içerse bile, kireç oluşumunu önlemek için ara sıra çamaşır makinesinin kireç çözücü ürününü boş bir tamburda kullanarak bir program çalıştırmanızı öneririz. Optimum performansı korumak için çamaşır makinenize yılda iki kez derinlemesine temizlik uygulayın.

Bazı çamaşır makinelerinde yerleşik bir kireç çözücü bulunur. Özel modeliniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanım kılavuzunuza bakın. Buradan indirilebilir.


Makinenin dış yüzeyini temizleyin

Sıklık: Bazen

Faydası: Makineyi toz, kir ve tüylerden uzak tutun

Tüyleri, tozu ve kiri temizlemek için makinenizin dış yüzeyini silmek, makinenin en iyi şekilde görünmesini sağlayacaktır.

Cihazınızın zaman zaman nazik bir dış müdahaleye ihtiyacı vardır.

Tüyleri, tozu ve kiri temizlemek için yumuşak sabun ve ılık suyla temizleyin ve iyice kurulayın.

Çamaşır makinesini temizlemek için alkol, parfüm, çözücüler ve kimyasal ürünlerin yanı sıra ovma süngerleri ve diğer çizici malzemeleri kullanmaktan kaçının.

Cihazınız duş, küvet veya lavabonuzun yanına yerleştirildiyse, korozyonu önlemek için daha sık temizlemeniz gerekecektir.

Bakım Ürünleri & Aksesuarlar
Bakım Ürünleri & Aksesuarlar

Ürününüz için gereken aksesuar ve bakım ürünlerini online mağazamızdan kolayca sipariş verin; ürünlerimizden maksimum verim elde ederken ömürlerini de uzatın!