Kireç birikintilerinin çıkartılması

Son güncelleme zamanı 25.11.2019 22:00

Kireç çözme nedenleri:

Makinenin tamburunun görünen iç kısmı düzgün ve parlak görünebilir, ancak görünmeyen bölgelerinde genellikle kireç birikintileri ile dolu olabilir. Makinenin ısıtma elemanı kireç kalıntıları ile kaplanmışsa, bu durum makineyi birkaç şekilde etkileyebilir:

  • Suyun ısınması daha fazla zaman alır.
  • Daha fazla enerji tüketilir.

Isıtma elemanının çalışma ömrü ciddi miktarda azalır.

  • Isıtma elemanı yanabilir.
  • Makinenin rulman yatakların zarar görebilir.


Kireç kalıntılarının nedeni suyun "sertliği"dir. Su ne kadar sert olursa, kireç birikintilerin makine içinde oluşması olasılığı o kadar artar.

  • Bazı bölgelerde su sertliği değişebilir. Bunun nedeni, bölgedeki mevcut tüketime bağlı olarak, farklı kaynaklardan gelen sulardır. Yardım için su tedarikçinizle veya yerel idarenin teknik departmanıyla iletişime geçin.
  • İhtiyati bir tedbir olarak, bölgenizdeki suyun göreceli sertliğine (°dH değeri) bağlı olarak makineyi aşağıdaki tabloya göre kireçten arındırın.

Kireç çözme sıklığı:

Daha iyi bir performans elde etmek için ve çamaşır makinesini korunması için, kireç birikintilerini Electrolux'ün  kireç çözme ürünü kullanılarak düzenli olarak giderilmesini öneririz. Makinenin ne sıklıkla kireçten arındırılması gerektiğini suyun sertliği ve makinenin günlük olarak yaptığı yıkama programı sayısı belirler. Ayrıntılı yardım için aşağıdaki tabloya bakınız:

Kireç çözme sıklığı

°F olarak sertlik

°e, ° olarak sertlik

°dH olarak sertlik

Su sertliğine ilişkin teknik özellikler

< 2 yıkama programı/günde

2-4 yıkama programı/günde

< 4 yıkama programı/günde

0-7

0-5

0-4

Çok yumuşak

-

-

-

7-14

5-10

4-8

Yumuşak

-

-

Yılda bir defa

14-21

10-15

8-12

Orta sert

Her 6 ayda bir

Her 6 ayda bir

Her 6 ayda bir

21-32

15-22

12-18

Oldukça sert

Her 6 ayda bir

 

Her 3 ayda bir

Her 3 ayda bir

> 32

> 22

> 18

Sert

Her 3 ayda bir

Her 2 ayda bir

Her ay

 

Kireç kalıntılarının çıkartılması:

  • Electrolux marka bir kireç çözücü kullanmanızı öneririz. Ayrıntılı talimatlar kireç çözme ürünlerimizle birlikte verilen kılavuzda yer almaktadır.
Servis Talebi Oluşturun
Servis Talebi Oluşturun

Düzenli ürün eğitimlerine tabi tutulan uzman Electrolux yetkili servis teknisyenlerinden orijinal yedek parçalarla kusursuz onarım hizmetleri alın.

Bakım Ürünleri & Aksesuarlar
Bakım Ürünleri & Aksesuarlar

Ürününüz için gereken aksesuar ve bakım ürünlerini online mağazamızdan kolayca sipariş verin; ürünlerimizden maksimum verim elde ederken ömürlerini de uzatın!