Alerjiden Kurtulun

Alerjiden Kurtulun

 

Bir Elektrikli Süpürge Yardımıyla Alerjiden Nasıl Kurtulunur? 

Hastalık ve Çevre

Alerji, bağışıklık sisteminin alerjen denilen maddelerle temas halinde aşırı reaksiyon vermesi olarak tanımlanır. Alerjik kişinin bağışıklık sistemi bu maddeleri tanır ve onları inflamatuvar reaksiyonu tetikleyen bir düşman olarak algılar. Alerjik olma durumumuzun bize aile büyüklerimizden miras kalan genlerle çok ciddi bağlantısı olsa da içinde yaşadığımız çevre de bizi alerjik yapabiliyor. 1990'larda yapılan önceki ECAP çalışmasından bu yana alerjen seviyeleri benzer seviyede kalmasına rağmen, alerjik rahatsızlıkların sayısı iki katına çıkmıştır. Araştırmaya göre, evimize giren alerjen maddeler, alerjilerin dinamiklerini ve gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir.  Bu alerjenlerin atıkları yataklara, mobilyalara yerleşirler veya kurudukları zaman havada uçarlar ev halkı tarafından solunurlar. 

Temiz Bir Ev Alerji Hastaları İçi Bir Rahatlamadır
Alerji uzmanlarının dediği gibi, alerjik bir reaksiyonun gerçekleşmesi için ortamda alerjen olması gereklidir. Dolayısıyla  vücudumuzun inflamatuvar bir reaksiyon verdiği maddeyle temastan kaçınmak önemlidir. Aşırı miktarlarda toza maruz kalmanın yalnızca alerjik insanlar için değil, sağlıklı insanlar için de sağlıksız olduğunu ve onların da solunum yollarına zarar verdiğini hatırlamakta fayda var.

Haftada en az bir kere evimizi süpürmeli, mobilyaların tozunu almalı ve yatağımızın çarşaflarını değiştirmeliyiz. Maalesef tüm elektrikli süpürgeler bu iş için elverişli değildir. Bazı süpürgeler bu alerjenleri absorbe etmek yerine yalnızca havada uçmalarına sebep oluyorlar. Bu yüzden elektrikli süpürge seçerken bilinçli olmakta fayda var. Electrolux'ün bir çok serisinde, Pure C9 Allergy, Pure F9 Allergy gibi, "Allergy" isimli modeller bulunur. Bu modeller spesifik olarak alerjik insanların ihtiyaçlarına göre tasarlanmış ürünlerdir. Bu modellerin ortak özelliği yüksek filtrasyon seviyesine sahiptirler. Bu sayede yüksek emiş güçleri dolayısıyla yakaladıkları tozları tekrardan bulundukları ortama üflemez, evinize yalnızca temiz hava salınımını garanti ederler. 


Sağlık İçin Nefes Alın!
Uzun yıllar boyunca alerji nadir karşılaşılan bir rahatsızlıktı fakat yıllar içerisinde karşılaşılan vakalar bize gösteriyor ki alerjik rahatsızlık yaşayan insanların sayısı ciddi şekilde artış gösterdi. "Sağlık İçin Nefes Almak" Electrolux tarafından başlatılan ev ortamındaki havanın saflığına, özellikle alerjiye yatkın veya astımda muzdarip olan kişilerde, dikkat çekmeyi amaçlayan bir kampanya. 

Daha fazlasını oku