Haziran Alerjisi

Haziran Alerjisi

Haziran alerjikler için en zor aylardan biridir. 
Bu ay çimen polenlerinin havadaki yoğunluğunun en yüksek olduğu aydır.

Havadaki Polen Yoğunluğu Bu Ay En Yüksek Seviyede Olur. Çimen poleni alerjenleri ülkemizde alerjik rinit, konjonktivit ve polen astımının en sık nedenleridir.

Alerjiler Artıyor
Haziran ayında çimlerin polenleri haricinde bir çok ağaç ve çiçek türünün de polenlerine maruz kalıyoruz. Bu alerjenlere alerjisi olan kişilerde yüksek miktarda polen hapşırma, kaşıntılı burun ve gözler, sulu gözler ve kızarıklık, ses kısıklığı, burun akıntısı, cilt değişiklikleri ve hatta hafif ateşlilik, yani saman nezlesi gibi ciddi semptomlara neden olur. Münferit yıllarda polen mevsimleri, uzun vadeli ortalamalardan önemli ölçüde farklılık gösterebilir, bu nedenle, Çevresel Alerji Araştırma Merkezi web sitesinde de dahil olmak üzere mevcut alerji mesajlarını kontrol etmelisiniz.

Bir Doktora Danışın
Solunum yolu alerjisi belirtileri sıklıkla enfeksiyonlarla karıştırıl ve bazen yanlış bir biçimde antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılır. Burun akıntısı, boğaz ağrısı veya sinüs ağrısı aslında soğuk algınlığı özelliğidir. Peki bir alerji rahatsızlığınız olduğunu nasıl anlarsınız? Rahatsız edici semptomlar alerjenlerle temasta tepki sonucu artar. Açık havada olduğunuz zamanda gözleriniz sulanıyor ve kaşınıyor veya burnunuz akıyorsa çok büyük bir ihtimalle alerji sorununuz var demektir. 

 

Semptomların Hafifletilmesi
Gelişen toknolojimiz ve yeni nesil ilaçlar sayesinde alerjenlerin en yoğun olduğu dönemlerde bile alerjik reaksiyonlarla başa çıkabiliyoruz. Alerjik insanların konforunu artırmak için alerjenlerle teması en aza indirmek önemlidir. Örneğin, gözleri hassas olanların dışarıdayken, özellikle yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmaları gerekmektedir. Açık hava aktiviteleri için en uygun zamanlar sabah veya akşam saatleridir. Bu saatlerde ahavadaki alerjen yoğunluğu günün en düşük seviyelerindedir. Alerji hastalarının ev ortamında da kendilerini konforlu hissettirecek koşullara sahip olmaları önemlidir.

Evin düzenli temizliği esastır. Evin her gün süpürülmesi, özellikle alerjik rahatsızlıkları olanlar için tasarlanan filtreler sahip - Electrolux'ün Allergy serisi elektrikli süpürgeleri gibi- süpürgelerle süpürülmesi kesinlikle tavsiye edilir. Eğer alerjik rahatsızlığınız varsa mutlaka bunu göz önüne alara elektrikli süpürge tercihinizi yapmalısınız. Toz torbalı elektrikli süpürge almayı düşünüyorsanız süpürgenin alerjenler için özel filtrelere sahip olmasının yanında anti-alerjik toz torbasına sahip bir model düşünebilirsiniz. Bu sayede hem süpürgenizin hava akışı optimize edilmiş olacak hem de alerjik semptomlarınız rahatlayacaktır. Bunun için AllergyPlus filtre ve Anti-Allergic S-bag ™ UltraSilencer Zen™ Allergy modelini öneriririz.

Diğer bir taraftan eğer tercihiniz toz torbasız bir elektrikli süpürge olacaksa filtrasyon düzeyine gerçekten dikkat etmeniz gereklidir. Zira iyi bir filtrasyon sistemine sahip olmayan toz tarbasız elektrikli süpürgeler yakaladıkları tozu geri kaçırabiliyorlar. Bu da hem süpürge yaparken harcadığınız zamanın, hem de emeğinizin boşa gittiği anlamına geliyor. Ayrıca tozlu bir evin sağlığınız, özellikle ajerjiniz için hiç iyi olmadığını da hatırlatalım. Bunun için siklon ve 7 kademeli filtrasyon sistemine sahip Pure C9 modellerini öneririz. Pure C9 serisi elektrikli süpürgelerin siklon sistemi tozları havadan arındırır. Hatta bu işlemi süpürge yaparken canlı izleyebilirsiniz. 7 kademeli filtrasyon sistemi ise süpürgenin topladığı tozların kaçmasını engelleyerek evinize yalnızca temiz hava salınmasını garanti eder. 

Eğer tercihiniz bir elektrikli süpürge değil de, hayatımıza yeni girmeye başlayan daha pratik süpürgeler olan şarjlı dikey süpürgelerden yanaysa şanslısınız sizin için de anti-alerjik modellerimiz mevcut. 2'si 1 arada yapısıyla Ergorapido EER7ALLRGYT modeli ve dünyanın ilk modüler çok yönlü şarjlı diker süpürgesi olan Pure F9 Allergy modeli ile hem pratik süpürge deneyiminden hem de sağlığınızdan ödün vermeden temiz evinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Havadaki alerjenlere karşı alerjisi bulunanların evlerini havalandırmaması önerilir. Camları açarak alerjenleri evinize davet etmek istemezsiniz. Evinizin hava kalitesini artırmanın en etkili yollarından biri Electrolux EAP300 gibi bir hava temizleyici kullanmaktır. Electrolux EAP300 İsveç ve Fin Astım ve Allerji ile Mücadele Derneği ve İngiliz Antialerjik Vakfı tarafından önerilmektedir. PureSource™ çok katmanlı filtre sistemi sayesinde 3µm boyuta kadar olan tüm alerjen,polen, toz akarları gibi evde istenmeyen parçacıkları %99.97 oranına kadar yok eder. Böylece saf havayı solumanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Unutmayın ne kadar az alerjene maruz kalırsanız o kadar iyi hissedersiniz. 

Daha fazlasını oku