Eğer Çocuğunuz Alerjikse

Eğer Çocuğunuz Alerjikse

 

Çocuklarda, özellikle polen mevsiminde, alerjik semptomlar nasıl rahatlatılır. Bir ev toz akarları ve alerjenler olmadan çocuğun oyun oynayabileceği ve öğrenebileceği güvenli bir ortam olabilir mi? İşte temiz ev ve alerji dostu bir daire için bazı tüyolar.

ECAP çalışmasına göre alerjik reaksiyonların büyük çoğunluğunun çocukar arasında görüldüğünü bildirmiş. En çok 13-14 aralığında görülüyor ve bu yaş gurubunda görülme oranı %25. Bu ebeveynler olarak nasıl başa çıkmamız gerektiğini bilmemiz gereken bir problemdir. 

İç ve dış ortamın kirliliği alerjik semptomların oluşumunu ve ciddiyetini doğrudan etkileyebilir. Eğer alerjik bir çocuğunuz varsa onun oyun oynaması ve öğrenmesi için güvenli ortamı oluşturmayı en temelden başlayarak öğrenmek önemlidir.

1. Uzun tüylü halı ve kilimlerden vazgeçin. Tercihen zeminleriniz taş veya ahşap gibi doğal ve bakımı kolay malzemelerden yapılmalı. Bir kilim almaya karar verirseniz küçük ve terchien çamaşır makinesinde yıkanabilecek boyutlarda bir kilim tercih etmelisiniz. İki günde bir mikroskobik tozları ve alerjenleri yakalayıp absorbe edebilecek kapasitede bir süpürgeyle evinizi, yalnızca zeminlerinizi değil mobilyalarınızı da (koltuklar, kanepeler) süpürmenizi öneririz. Dünyanın ilk modüler kablosuz dikey süpürgesi Pure F9 bu durumlar için biçilmiş kaftandır. Bir saat gibi uzun bir kullanım süresnin yanında hareketli gövdesi, uzayıp kısalabilen teleskobik borusu ve hortumu sayesinde evinizi tam olarak tepeden tınağa temizlemenize olanak sağlar. Üstün emiş gücü sayesinde harika bir temizlik sunarken gelişmiş filtrasyon ve siklon teknolojileri sayesinde yakaladığı mikroskobik tozların ve alerjenlerin kaçmasını engelleyerek evinizi istenmeyen maddelerden arındırır. 

2. Pek çok kişi bunun farkında değil fakat duvar kaplamalarına çok dikkat etmek gereklidir. Lambri ve duvar kağıdı uygulamaları küf ve toz akarlarının toplanması için uygun bir otam sağlarken bazı boya bileşenleri de alerjik olabilir. Duvarları gerekli sertifikaları ve onayları almış ekolojik boyalarla boyamak en sağlıklı çözümlerden biridir. 

3. Yataklar toz akarlarının en büyük yaşam alanıdır. Çocukların odalarında oldukça popüler olan kanepeler ev tozu akarlarına karşı alerjisi olan çocuklar için uygun değildir. Çocuğunuzun yatağı basit, tercihen ahşap olmalı. Hipoalerjik çarşaf kullanılmalı ve yatağın altında boş alan olmalıdır. Yastık kılıfları haftada bir değiştirilmeli ve her çarşaf değişimimde yatağın temizlenmesi gerekmektedir. Bu iş için Ergorapido Allergy (EER7ALLRGY) modelini öneririz. Kablosuz özgürlüğün yanında 2'si 1 arada kullanım sunan Ergorapido bu sayede hem dikey süpürge hem el süpürgesi olarak kullanabiliyor. Allergy modeliyle beraber gelen ve el süpürgesi başlığı olarak kullanılan BedPro başlık turbo fıçası sayesinde tozların yanında saç, tüy ve kılları rahatlıkla toplarken başlıkta bulunan UV ışıklar yüzeyde bulunan bakteri ve alerjenler yok ederek size temiz ve bakterilerden arınmış bir yaşam alanı sunar. Unutmayın, yastıklar ve çarşaflar, hipoalerjik olasalar dahi birkaç yılda bir yenilenmeleri gerekmektedir.

4. Minimalist olun. Perdeler, raflardaki figürler, dekorasyonlar, kanepelerdeki dekoratif yastıklar yalnızca toz biriktirirler. Küçük eşyaları ve kıyafetleri dolaplarda ve cam vitrinlerde saklayın. Alerjik bir çocuğun uyuduğu bir odada hasır sepetleri ve saksı çiçekleri kullanmaktan kaçının.

Güvenli Oyun Ortamı
Oyuncakların bakımıyla uğraşmamalısınız. Sonuçta oyuncaklarla oynayacak olan kişi çocuğunuz ve neden değerli vaktinizi oyuncakları temizlemekle harcayasınız. Bunun için plastik veya ahşaptan yapılmış oyuncaklar tavsiye edilir. Peluş oyuncaklar hem oyun olarak artık fazla bir şey sunmaz hem de tam bir alerjen ve toz yuvası haline gelmektedirler. Fakat yine de çocuğunuz bir peluş oyuncak istiyorsa ona hayır demek olmaz. Fakat onu eğlendirirken sağılığını da korumanın bir kaç yolu vardır. Peluş hayvanların sık sık temizlenmesi gerekmektedir. 60 derece sıcaklıkta bir saat çamaşır makinesinde yıkamanız maytları öldürmek için etklili bir yöntemdir. Temizlenen peluşu derin dondurucuda (0 derecenin ne kadar altı o kadar iyi) 4-8 saat dondurarak temizliğini garanti altına alabilirsiniz.  

Polen Sezonunda Ne Yapmalı?
Polen sezonları bölgeden bölgeye ve hatta aynı bölge içerisinde doğal veya beşeri olaylardan ötürü dönem dönem değişiklik gösterebiliri. Kendi bölgenizde polen sezonunuz ne zaman olduğunu internetten öğrenebilirsiniz. Polen sezonlarında evinizi havalandırmak için camları açmak, özellikle evde alerjik birisi varsa çok daha sağlıksız olacaktır. Bunun yerine evinizde hava temzleyici kullanabilirsiniz. Aynı şekilde bu dönemde yıkadığınız kıyafetlerinizi dışarı asmamalısınız. Çünkü daha yeni temizlediğiniz kıyafetlerinizi dışarı asmanız demek dışarının bütün tozunun ve kirinin ıslak olan kıyafetlerinize yapışacağı anlamına gelir. Yani daha giymeden kıyafetlerinizi kendi ellerinizle kirletmiş oluyorsunuz. Ayrıca yeni yıkanmış ve güneş ışığına maruz bırakılan kıyafetlerin hem renkleri daha çabuk solar hem de daha çabuk yıpranırlar. Severek aldığınız kıyafetlerinizi hijyenik bir şekilde kurutmak ve uzun süre yeni gibi giymek istiyorsanız size de kurutma makinelerimizi tavsiye ederiz. Woolmark sertifikalı kurutma makinelerimizle kıyafetlerinizi güvenli bir şekilde kurutarak uzun süre gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

 

Daha fazlasını oku