Şehirde Spor

Şehirde Spor

Kentlerde yaşayanlar kasabalarda yaşayanlara göre spor yapmaya daha hevesli. (%76'ya karşı %52) Ancak kentlerde spor yapmak, kasabalarda spor yapmaya kıyasla daha riskli. Neden? Öncelikli sebep hava kirliliği. Spordan vazgeçmeden bundan nasıl kaçınılabilir?

Sistematik hareket sağlığınız için çok önemlidir. Hiç şüphe yok ki sportif insanlar daha uzun yaşar ve daha az hasta olurlar. Toplulumuz her geçen gün bu görüşe daha çok katılıyor. Halkımız içinde yapılan en popüler spor türü koşudur (%36). Yaz havaları spor için elverişli olsa da, açık hava etkinliklerine özen göstermeliyiz.

Yaz Aylarında Kirli Hava
Birçok şehrinde sıcak havalarda maalesef ulaştırma emisyonlarına bağlı olarak yüksek düzeyde azot oksit ve ozon sorunu ortaya çıkmaktadır. Buna güneşli ve rüzgârsız günlerde yoğun trafikle oluşan fotokimyasal sis denir. Şehirlerin üzerinde, hava kirletici maddelerin (çoğunlukla egzoz gazları) bir karışımının güneş ışınlarıyla kimyasal tepkiye girdiği durumlarda sis şeklinde görünür. Bu doğa olayının bir sonucu olarak ortaya zehirli gazlar ve ozon salınır. Dünya Sağlık Örgütü'nün, hava kirliliğini modern dünyadaki en ciddi çevre sağlığı tehdidi olarak kabul ettiğini hatırlatmakta fayda var. Hava kirliliğinden korunmanın en kolay yolu güvenli evimizde hava temizleyiciyi açmaktır. Evimizde profesyonel bir hava temizleyici yoksa havadaki zehirli gazları yalnızca biraz daha düşük bir konsantrasyonda soluyoruz. Bununla birlikte günlük açık hava antrenmanlarından vazgeçmek istemeyen insanlar için de bir kaç tüyomuz var.

1.Kalabalık Caddelerden Uzak Durun
Koşuya veya bisiklete binmeye mi gidiyorsunuz? Her zaman "Yeşil Bir Rota"da olduğunuzdan emin olun. Mümkün olduğunca parklardan ve daha az yoğun sokaklardan geçin. 

2.Hava Kalitesini Kontrol Edin
Şehrinizde kirlilik limitleri aşılıyor mu? Böyle günlerde açık hava sporunuzu yapmamak kesinlikle daha güvenli olacaktır. Çünkü spor halinde normalde aldığımızdan iki hatta üç kat daha fazla soluk alıyoruz. Bu da spor yaparken normalde üç kata kadar daha fazla zehirli maddeyi vücudumuza aldığımız anşamına geliyor. Hava kalitesini yalnızca çevrimiçi değil, aynı zamanda özel uygulamalar kullanarak da kontrol edebilirsiniz. Yalnızca bir kaç saniyenizi alır fakat sağlığınız için gerçekten önemlidir. Neden mi?  Kirlenmiş havayı soluyan insanların soğuk algınlığı, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum yolu hastalıklarına yakalanma olasılığı daha yüksektir. En küçük zehirli tanecikler alveollerinize nüfuz ederek doğrudan dolaşım sisteminize katılır. 

3.Havanıza Dikkat Edin
Çünkü her gün dışarıda gizlenen kirliliğe maruz kalıyoruz, evimizdeki veya ofisimizdeki havayı en yüksek kalitede tutmak için her şeyi yapmalıyız. Evimiz veya iş yerimiz, kirlilik seviyesinin önemli ölçüde yüksek olduğu bir bölgedeyse, hava temizleyicileri kullanmayı öneriyor Dr. Piotr Dąbrowiecki. Temizleyiciler yalnızca tehlikeli tozları ve alerjenleri gidermekle kalmaz, aynı zamanda istenmeyen kokuları da giderir. Bir hava temizleyici seçerken, filtre türlerine ve sayısına dikkat edin. Bazı arıtıcılar, örn. Electrolux Oxygen, çok aşamalı PureSource ™ filtreleme sistemi sayesinde istenmeyen tanecikleri % 99.97'ye kadar filtreler. Ayrıca, İsveç ve Fin Astım ve Alerji ile Mücadele Derneği ve İngiliz Antialerjik Vakfı (BAF) tarafından da önerilmektedir. Kirlilik korkusuyla daireyi havalandırmamalıyız. Camları açarak  zehirli tanecikleri evimize davet etmiş oluyoruz.